Naprawa plandek

Naprawa plandek

    Plandeka jest to sporych rozmiarów płachta materiału, która może być wykorzystywana do różnych zadań. Najczęściej stosuje się ją w celu ochrony towarów przed wpływami czynników zewnętrznych. Warunki atmosferyczne mogą bowiem negatywnie oddziaływać na właściwości przechowywanych artykułów. Plandeki można stosować tak w przypadku magazynowania stacjonarnego, jak i w przypadku transportu drogowego. Duże płachty materiału, na przykład brezentu, mogą przykrywać zarówno przyczepy samochodów osobowych, jak i ciężarówki.

Kwestie związane z uszkodzeniami i naprawą plandek

Ze względu na swoje przeznaczenie, jakim jest ochrona towarów przez takimi czynnikami zewnętrznymi jak warunki atmosferyczne, plandeki muszą być wykonywane z wytrzymałych i wodoodpornych materiałów. Bywa jednak, że mimo to ulegają one uszkodzeniom. Najczęściej są to uszkodzenia mechaniczne, które związane są z pojawieniem się przetarć lub rozdarć. Czasem jest o nie łatwo, zwłaszcza jeśli plandekę wykorzystuje się do przykrywania środka transportu. Poruszający się pojazd może bowiem zahaczać o elementy takie jak gałęzie, które przyczyniają się do rozrywania materiału. Co robić w sytuacji, jeżeli plandeka się zepsuje? Kiedy warto ją naprawić, a kiedy lepiej jest kupić nową?


Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu plandeka uległa zniszczeniu. Jeżeli uszkodzenie jest poważne i dotyka większość materiału, to niestety plandekę trzeba będzie wyrzucić. Jeśli jednak jest jedynie miejscowe, da się je naprawić. Dokładna metoda, jaką najlepiej jest zastosować, zależy od tego, z jakiego rodzaju materiału wykonana jest plandeka. Prowizorycznym sposobem na naprawę uszkodzonej plandeki jest sklejenie zniszczonego miejsca za pomocą taśmy. Trwalszą metodą na poradzenie sobie z tą uciążliwością jest jednak zgrzewanie rozerwanych części. Jeśli zaś mamy do czynienia z większym uszkodzeniem lub rozerwaniem, można sobie z nim poradzić, nanosząc na nie specjalną łatę.


Szycie plandek Szycie plandek

 - jak i z czego je wykonać, żeby były trwałe i wytrzymałe?

Więcej
Naprawa plandek Naprawa plandek

- kiedy warto naprawić, a kiedy lepiej kupić nową?

Więcej
Plandeki Plandeki

- rodzaje i właściwości

Więcej